Ogrzewanie postojowe

„Webasto” / „Eberspeacher”

TO WIECEJ NIŻ TYLKO CIEPŁO

  • czy lubisz usuwać szron z szyb ?
  • czy poranne dreszcze z powodu zimna we wnętrzu pojazdu mogą być już tylko wspomnieniem?

TAK – jeżeli masz w swoim samochodzie sprawnie działające ogrzewanie !

Występują dwa typy ogrzewania : wodne i powietrzne.

Ogrzewanie postojowe działa niezależnie od pracy silnika. Zwykle jest zasilane paliwem z baku, i w zależności od szczegółów konstrukcji ogrzewa mały obieg cieczy chłodząceji przez to pośrednio kabinę (tzw. „ogrzewanie wodne”) lub ogrzewa tylko powietrze, które wtłaczane jest do kabiny (tzw. „ogrzewanie powietrzne”). W szczególnych przypadkach ogrzewania niezależne służą wyłącznie do dogrzania silnika czym w okresie zimowym obniżają zużycie paliwa, poprawiają jego żywotność i redukują emisję szkodliwych związków w spalinach.

Ogrzewanie „wodne” wpinane jest w „mały” obieg cieczy chłodzącej. Współpracuje onoz elektrycznie sterowanym systemem wentylacji auta. Urządzenie posiada własna pompę paliwa i cieczy chłodzącej. Po załączeniu zasysa paliwo i spala w specjalnej komorze. Powstałe w ten sposób ciepło podgrzewa ciecz chłodzącą, która z pomocą niewielkiej pompy elektrycznej krąży w „małym” obiegu. W taki sposób podgrzewa się zarówno silnik jak i nagrzewnica wnętrza- włączenie wentylatorów nawiewu powoduje nagrzanie kabiny.

Ogrzewanie „powietrzne” nie pracuje w obiegu cieczy chodzącej i w związku z tym ogrzewa tylko kabinę lub przestrzeń pasażerska – niestety – silnik musi samodzielnie „ walczyć ” z mrozem co odbija się na jego trwałości jak również ma duży wpływ na zużycie paliwa.

Prawidłowe użytkowanie

Ogrzewanie postojowe wymaga przestrzegania podstawowych zasad obsługi oraz utrzymania samochodu w odpowiednim stanie technicznym. Szczególnie wymagające jest ogrzewanie wodne, które nie będzie pracowało prawidłowo bez solidnego akumulatora, sprawnej instalacji niskiego napięcia oraz układu chłodzenia w dobrym stanie ze szczególnym uwzględnieniem jakości termostatu i płynu chłodniczego. Ogrzewanie postojowe pobiera dość sporo prądu w fazie rozruchu. Źródłem ciepła jest oczywiście spalane paliwo, ale na początek trzeba jakość zainicjować jego zapłon. Służy do tego specjalny żarnik, który – podobnie jak świece żarowe- czerpie energięz akumulatora. Zasilana prądem z akumulatora jest także pompka cieczy, która pracuje cały czas podczas działania ogrzewania.

Firma „Awax” Sp. z o.o. (licencjonowany partner „Eberspeacher”) zajmuje się przeglądami (serwis), naprawami i montażem urządzeń zarówno „Webasto” jak i „Eberspeacher”.

Gwarantujemy szybkie i solidne usługi.

Co możemy zaoferować?

Zajmujemy się sprzedażą, montażem oraz serwisem urządzeń chłodniczych, jak również klimatyzatorów.

Autoklimatyzacja oraz chłodnictwo transportowe nie mają przed nami żadnych tajemnic.

Kontakt

ul. Koszalińska 85
78-400 Szczecinek

tel.(0-94) 374 18 53
fax. (0-94) 371 45 08
kom. 606 878 124

awax.klima@poczta.fm

Przydatne linki

Strona Krajowego Centrum Innowacji Chłodnictwa i Klimatyzacji
Strona Krajowego Centrum Innowacji Chłodnictwa i Klimatyzacji