Ogrzewanie postojowe

„Webasto” / „Eberspeacher”

TO WIECEJ NIŻ TYLKO CIEPŁO

  • czy lubisz usuwać szron z szyb ?
  • czy poranne dreszcze z powodu zimna we wnętrzu pojazdu mogą być już tylko wspomnieniem?

TAK – jeżeli masz w swoim samochodzie sprawnie działające ogrzewanie !

Występują dwa typy ogrzewania : wodne i powietrzne.

Ogrzewanie postojowe działa niezależnie od pracy silnika. Zwykle jest zasilane paliwem z baku, i w zależności od szczegółów konstrukcji ogrzewa mały obieg cieczy chłodząceji przez to pośrednio kabinę (tzw. „ogrzewanie wodne”) lub ogrzewa tylko powietrze, które wtłaczane jest do kabiny (tzw. „ogrzewanie powietrzne”). W szczególnych przypadkach ogrzewania niezależne służą wyłącznie do dogrzania silnika czym w okresie zimowym obniżają zużycie paliwa, poprawiają jego żywotność i redukują emisję szkodliwych związków w spalinach.

Ogrzewanie „wodne” wpinane jest w „mały” obieg cieczy chłodzącej. Współpracuje onoz elektrycznie sterowanym systemem wentylacji auta. Urządzenie posiada własna pompę paliwa i cieczy chłodzącej. Po załączeniu zasysa paliwo i spala w specjalnej komorze. Powstałe w ten sposób ciepło podgrzewa ciecz chłodzącą, która z pomocą niewielkiej pompy elektrycznej krąży w „małym” obiegu. W taki sposób podgrzewa się zarówno silnik jak i nagrzewnica wnętrza- włączenie wentylatorów nawiewu powoduje nagrzanie kabiny.

Ogrzewanie „powietrzne” nie pracuje w obiegu cieczy chodzącej i w związku z tym ogrzewa tylko kabinę lub przestrzeń pasażerska – niestety – silnik musi samodzielnie „ walczyć ” z mrozem co odbija się na jego trwałości jak również ma duży wpływ na zużycie paliwa.

Prawidłowe użytkowanie

Ogrzewanie postojowe wymaga przestrzegania podstawowych zasad obsługi oraz utrzymania samochodu w odpowiednim stanie technicznym. Szczególnie wymagające jest ogrzewanie wodne, które nie będzie pracowało prawidłowo bez solidnego akumulatora, sprawnej instalacji niskiego napięcia oraz układu chłodzenia w dobrym stanie ze szczególnym uwzględnieniem jakości termostatu i płynu chłodniczego. Ogrzewanie postojowe pobiera dość sporo prądu w fazie rozruchu. Źródłem ciepła jest oczywiście spalane paliwo, ale na początek trzeba jakość zainicjować jego zapłon. Służy do tego specjalny żarnik, który – podobnie jak świece żarowe- czerpie energięz akumulatora. Zasilana prądem z akumulatora jest także pompka cieczy, która pracuje cały czas podczas działania ogrzewania.

Firma „Awax” Sp. z o.o. (licencjonowany partner „Eberspeacher”) zajmuje się przeglądami (serwis), naprawami i montażem urządzeń zarówno „Webasto” jak i „Eberspeacher”.

Gwarantujemy szybkie i solidne usługi.

Menu pionowe

Szukaj

Kategorie