Klimatyzacja stacjonarna

Klimatyzacja to system, w którym stan techniczny urządzeń odpowiada za wydajność całej instalacji. Aby sprawność klimatyzacji była odpowiednia, to należy zadbać o czystość jej elementów. Jeśli klimatyzacja nie będzie czyszczona i konserwowana, to powietrze wydmuchiwane z klimatyzacji może zostać wzbogacone dodatkowo o niepożądane pyłki, grzyby, bakterie lub inne drobnoustroje. W takim przypadku klimatyzacja nie poprawia komfortu, a ma na niego negatywny wpływ, w skrajnych przypadkach osoby przebywające w bezpośrednim kontakcie z powietrzem wydobywającym się z brudnego układu klimatyzacji mogą nabawić się alergii.

Klimatyzator wewnątrz pomieszczenia -posiada wbudowaną turbinę, która odpowiada za wymuszanie przepływu powietrza. Powietrze jest zasysane z pomieszczenia i przenika przez tzw.parownik, który je ochładza.

W parowniku jak i na łopatkach turbiny zbierają się zanieczyszczenia pochodzące z powietrza. Zanieczyszczenia te powodują spadek wydajności klimatyzacji. Następnie urządzenie klimatyzacyjne pracuje coraz dłużej żeby utrzymać żądaną temperaturę i przez to pobiera coraz więcej energii elektrycznej.

Klimatyzatory zamontowane wewnątrz pomieszczeń posiadają wbudowane filtry powietrza, które zatrzymują na sobie większość pyłów, kurzu i cząstek mechanicznych (które mogą zawierać bakterie i wirusy). Ulegają one także zabrudzeniu, co powoduje znaczny spadek sprawności urządzenia. Często zabrudzonym filtrom klimatyzatora towarzyszy wydobywający się nieprzyjemny zapach. W skrajnych przypadkach gdy filtry są całkowicie zatkane, to w urządzeniu pojawia się oblodzenie, a następstwem tego są wycieki wody poza obudowę klimatyzatora.

Filtry klimatyzatora powinno czyścić się dość często, np. raz na miesiąc, uzależnione jest to od czasu pracy urządzenia. Niektóre urządzenia mają wbudowany specjalny sygnalizator „brudnych filtrów”. Filtry można oczyścić ręcznie, np. wodą z kranu, następnie wysuszyć i zamontować powtórnie. Oprócz standardowych filtrów zatrzymujących cząstki mechaniczne, dodatkowo w klimatyzatorze mogą się znaleźć filtry odpowiedzialne za wstępne uzdatnianie powietrza, usuwanie wirusów, bakterii i alergenów, pochłaniacze brzydkich zapachów. Dodatkowe filtry służą do jednokrotnego użycia, wymienia się je na nowe co jakiś czas, który jest określony w instrukcji obsługi.

Jak widać klimatyzacja sama z siebie nie będzie działała poprawnie i bezpiecznie dla zdrowia. Trzeba dbać o jej czystość, a jeśli nie chcemy sami z jakiegoś powodu ingerować w urządzenie, to najlepszym wyjściem jest zamówienie firmy, która wykonuje przeglądy klimatyzacji. Zamawiając przegląd klimatyzacji w wyspecjalizowanej firmie, dodatkowo zyskujemy oprócz czyszczenia klimatyzatora w pomieszczeniu:

  • zabieg odkażania parownika (jest to idealne miejsce dla rozwoju grzybów i drobnoustrojów)
  • sprawdzenie parametrów pracy (czy nie ma przecieku z instalacji freonowej)
  • oczyszczenie agregatu skraplacza (jednostki zewnętrznej).

Co możemy zaoferować?

Zajmujemy się sprzedażą, montażem oraz serwisem urządzeń chłodniczych, jak również klimatyzatorów.

Autoklimatyzacja oraz chłodnictwo transportowe nie mają przed nami żadnych tajemnic.

Kontakt

ul. Koszalińska 85
78-400 Szczecinek

tel.(0-94) 374 18 53
fax. (0-94) 371 45 08
kom. 606 878 124

awax.klima@poczta.fm

Przydatne linki

Strona Krajowego Centrum Innowacji Chłodnictwa i Klimatyzacji
Strona Krajowego Centrum Innowacji Chłodnictwa i Klimatyzacji